Informace o kapele Spirála

SPIRÁLA rock – HISTORIE

  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála
  • Skupina Spirála

Kapela SPIRÁLA se dává dohromady v roce 2000. Tehdy se tři kluci dohodli na založení rockové kapely, která bude hrát skladby tuzemských skupin. Zakládajícími členy byli kytarista a zpěvák Pavel Krois, klávesista Petr Čumpel a bubeník Tomáš Huspek. V tomto složení kapela hlavně zkoušela a navzdory tomu, že nikdo z členů neměl žádné hudební vzdělání, se kapele podařilo během několika měsíců dát dohromady repertoár, se kterým vyrazila na akce pro pobavení kamarádů a přátel (narozeniny, večírky …). Po několika málo odehraných akcích přišly nabídky na uspořádání větších zábav. Kapela takhle hrála až do roku 2003, kdy jeden ze zakládajících členů (bubeník Tomáš Huspek) dostal nabídku od skupiny Gallileo, kterou přijal.

Hned nato začali dva zbývající členové hledat nové posily do kapely. Těmi se stali baskytarista Vilda Hefler z klatovské skupiny Drsoň a bubeník Roman Straka z kdyňské skupiny Jakobič. V roce 2004 začala kapela hledat zpěvačku. Důvodem bylo obohacení repertoáru o ženský vokál. Tenhle úkol nebyl tak jednoduchý, jak se zdál. Tou pravou se stala na jaře roku 2004 až pátá uchazečka Milena Leflerová. V té době už kapela pravidelně hrála a objížděla zábavy v klatovském regionu. Koncem léta obohatil kapelu o akordeon a sólovou kytaru nový člen Martin Kubík. V tomto složení kapela hrála až do roku 2006, kdy z kapely odešel kytarista Martin Kubík a poté také baskytarista Vilda Hefler. Bez těchto členů bohužel nemohla kapela nadále vystupovat.

Ve stejné době dostal bubeník Roman Straka nabídku z plzeňské formace Extra Band (pod vedením Jaroslava Rajtmajera), kterou vzhledem k situaci v kapele Spirála nakonec přijal. Spolu s ním do Extra Bandu odešla i zpěvačka Milena Leflerová.

Koncem roku 2006 dostal zakládající člen a kapelník Pavel Krois nabídku z klatovské dechové skupiny Štěpánka k oživení její rockové sekce. Začátkem roku 2007 (po rozpadu Štěpánky) uvedl Pavel Krois opět v činnost kapelu SPIRÁLA za pomoci některých hráčů již zaniklé dechovky. Místo Petra Čumpela se za klávesy postavil zprvu Jaroslav Klička, poté Tomáš Klejna a následně Jaroslav Pleticha a Nikol Kupčíková. Na baskytaru hrál Honza Babka, dechy obstarali Honza Pleticha a Honza Kohout a za bicí se posadil Pavel Poslík. Ve zpěvu se společně doplňovali Pavel Krois a Jana Poslíková. V této formaci kapela společně hrála do léta roku 2012.

Na podzim téhož roku došlo k výrazné změně ve složení kapely. Do SPIRÁLY se vrátil staronový bubeník Roman Straka, setrvala Jana Poslíková, Honza Pleticha a samozřejmě také zpěvák Pavel Krois. Kapelu oživila také nová mladá krev, Tomáš Kučera (sólová kytara, klávesy a zpěv) a Michal Nejdl (baskytara).

Od roku 2013 hraje kapela SPIRÁLA rock v tomto složení:
Pavel Krois (zpěv, kytara), Tomáš Kučera (sólová kytara, klávesy a zpěv), Radek Hora (baskytara), Roman Straka (bicí).

Aktuální sestava skupiny Spirála

Pavel Krois

Pavel Krois

kytara, zpěv

Tomáš Kučera

Tomáš Kučera

kytara, klávesy, zpěv

Radek Hora

Radek Hora

baskytara, zpěv

Roman Straka

Roman Straka

bicí